Vēsture
1944-1970
Arhīva dokumenti sniedz ziņas par to, ka tagadējās elektrobūvinstrumentu rūpnīcas “REBIR” pamati tika likti 1944. gadā. Tā veidojās no nelielām rūpniecības kombināta darbnīcām, kurās ražoja metāla izstrādājumus. 1963. gadā valstiskā līmenī tika pieņemts lēmums – uz toreizējā rūpniecības kombināta bāzes izveidot Rēzeknes metālapstrādes rūpnīcu. Galvena ražošana – tautas patēriņa preces: grābekļi, ķerras, cinkoti un skārda trauki, tara stiklam, un tamlīdzīgi. Pēc rūpnīcas nodošanas celtniecības, ceļu un komunālās mašīnbūves ministrijai 1966.gadā, tai tika piešķirts jauns nosaukums – Rēzeknes celtniecības instrumentu rūpnīca “Latgale”. Šajā vēstures posmā rūpnīca ražoja 19 produkcijas veidus un plašu tautsaimniecības preču klāstu. Šajos gados arvien vairāk un vairāk iezīmējās specializācija rokas būvinstrumentu jomā: ķelles, špakteles, krāsošanas veltnīši un citi rokas būvinstrumenti. Tautsaimniecībā sāka parādīties un augt pieprasījums pēc elektrificētiem instrumentiem. Pēc Ministru Padomes 1967. gada 26. oktobra lēmuma pilsētas nomalē tika iesākta jaunās rūpnīcas celtniecība.
1971-1990
1970. gada 31.decembrī komisija pieņēma jaunās rūpnīcas pirmo kārtu – 10.000 kvadrātmetru ražošanas platību. Jaunuzceltās rūpnīcas uzdevums – apgūt un ražot jaunu produkcijas veidu – elektroinstrumentus. 1971.gada 10.decembrī tika saražota pirmā rūpnieciskā partija – 500 elektroinstrumentu. Ražošanas apjomi pieauga gadu no gada. Pēc pirmās kārtas darbu sāka iekārtas mehāniskajā, instrumentālajā un remont-mehāniskajā cehā. Darbu sāka attīrīšanas ietaises, divas jaunas elektroapakšstacijas un citas komunikācijas.
Ražošanas platību galīgā nodošana tika veikta 1973. gada 1.janvārī. Kopējā ražošanas platība veidoja 25 tūkstošus kvadrātmetru. Sākās sērijveida elektroisntrumentu ražošana, jaunas produkcijas apguve un nepārtraukta ražošanas tehnoloģiju pilnveidošana un apjomu palielināšana. 1979.gada janvārī pilnībā tika apgūtas projektētās jaudas un pirmajam rūpnīcas izstrādājumam- ripzāģim IE-5107 tika piešķirta “Kvalitātes godazīme”. Pēc tam sekoja arī citi elektroinstrumenti.
Lai paplašinātu sortimentu un “REBIR” figūrzāģus nodrošinātu ar smalkzāgīšiem, 1986. gada tika dibināts smalkzāģīšu iecirknis. Īsos termiņos sākās smalkzāģīšu sērijveida ražošana lielā sortimentā – vairāk nekā 70 veidu. Ciešā sadarbībā ar Vācijas firmu “Gematic” tika uzstādītas augstas precizitātes iekārtas no Vācijas un Šveices. Smalkzāģīšu ražošanai tiek izmantoti tikai kvalitatīvi materiāli un izejvielas no Vācijas un Šveices.
1991-1998
Lai uzlabotu plastmasas detaļu kvalitāti, tika pieņemts lēmums par jauna plastmasu pārstrādes ceha būvēšanu sadarbībā ar vācu partneriem. Plastmasu cehs tika uzbūvēts un nodots ekspluatācijā 1992.gadā. Tā kopējā platība pārsniedz 11 tūkstošus kvadrātmetru. Cehā tika uzstādītas jaunas vācu iekārtas, lai nodrošinātu plastmasas detaļu augstu kvalitāti. 1994.gadā tika dibināta akciju sabiedrība “REBIR” un ar Vācijas “KVF” bankas finansiālo atbalstu sākās darbs ar Vācijas firmu “Deutsche Aerospace AG Industrial
Services” pie kvalitātes vadības sistēmas projekta izstrādes 20 reglamentētajos elementos. 1996. gadā tika ieviesta kvalitātes vadības sistēma ISO-9001. Ražošanas un pirmo elektroinstrumentu sertifikāciju veica vācu firma TÜV-Rheinland. Pēc veiksmīgas uzņēmuma pārbaudes, sākās pirmās “REBIR” elektroinstrumentu piegādes Vācijas tirgum.
1999-2006
1998.gadā sākās virsbūves zāģīšu ražošanas sagatavošanas process. Lai samazinātu izmešus apkārtējā vidē 2000.gadā ar Dānijas valdības palīdzību tika izpildīts galvanisko pārklāšanas līniju rekonstrukcijas projekts. Rezultātā pārklājumu kvalitāte ievērojami uzlabojās un būtiski samazinājās kaitīgo vielu izmeši.
2001.gadā AS “REBIR” uzsāka masveidā lietot jaunākās paaudzes SKF gultņus ar unikālām ātruma un aizsardzības īpašībām. 2001.gadā sākās zobenveida zāģīšu ražošanas sagatavošana. AS “REBIR” pastāvīgi uzlabo ražojamās produkcijas kvalitāti un izstrādā arvien jaunas elektroinstrumentu paaudzes. Uzņēmuma noieta tirgi tajā laikā bija Vācija, Polija, Francija, Čehija, Lietuva, Igaunija, Itālija, Moldāvija, Krievija, Ukraina, Kazahstāna, u.c.
2003. gadā “REBIR” uzsāka ražot elektroinstrumentus ar paaugstinātu jaudu, ir uzlaboti elektroinstrumentu tehniskie rādītāji.
2003. gadā Latvijas Komercreģistrā tika reģistrēts uzņēmums SIA ”DauER D” (ražošana uzsākta 1949.g.), kura 100% kapitāls pieder AS “REBIR”. Ražošanas galvenie darbības profili ir rokas elektroinstrumenti kokapstrādes, celtniecības un montāžas darbiem. Uzņēmums atrodas Daugavpils pilsētas ziemeļaustrumu daļā un aizņem 6,9 ha lielu platību, uzņēmumā ir nodarbināti ap 500 strādājošie.
2004. gada 19.maijā Komercreģistrā tika pārreģistrēts AS “REBIR” ar jaunu nosaukumu: “REBIR” Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas akciju sabiedrība.
2005. gada pavasarī AS “REBIR” pārdeva vienu no saviem meitas uzņēmumiem “DauER D” Daugavpils, Krievijas kompānijai “Interskol”.
Ar 2005. gada novembri AS “REBIR” pārtrauca uzņēmuma “DauER D” ražotās produkcijas (perforatoru, āmura un kokapstrādes mašīnas) tirdzniecību, izņemot modificēto āmuru AR-18.
2005. gada rudenī sortimenta paplašināšanas programmas ietvaros AS “REBIR” laidusi klajā jaunu instrumentu līniju – akumulatora urbjmašīnas. 2006. gada sākumā AS “REBIR” piedāvājumu klāstā bija jau 28 dažāda veida elektroinstrumenti.
2007-…
AS “REBIR” piedalījās Latvijas investīcijas un attīstības aģentūras sadarbībā ar LR ekonomikas ministriju izsludinātajā konkursā “Eksporta gada balva 2005”. Izsludinātajā konkursā tika iesniegti vairāk nekā 60 pieteikumi no 40 dažādiem Latvijas uzņēmumiem. AS “REBIR” piedalījās visās trīs izsludinātajās kategorijas un divās no tām izcīnīja godalgotas vietas. 1. kategorija “Jaunais eksporta produkts( pakalpojums). Otrā vieta ar ripzāģi RZ4-45, kas tika izstrādāts uzņēmumā pagājušajā gadā, un jau tiek eksportēts uz Krieviju, Ukrainu, Kazahstānu, Igauniju, Lietuvu u.c. 2. kategorija “Inovatīvais produkts/ eksporta pakalpojuma risinājums tika startēts ar mikseri EM1-950E ar maisītāju izcīnot trešo godalgoto vietu. Kā lielākas eksportvalstis minētajam instrumentam ir Spānija, Krievija, Itālija, Igaunija, Polija u.c.
2006. gadā AS “REBIR” pirmo reizi piedalījās “GS1 Latvija” izsludinātajā konkursā “Made in Latvia” izcīnot otro vietu lielo uzņēmumu nepārtikas grupā ar elektrisko ķēdes zāģi KZ1-400 un rokas elektrisko ēveli IE-5708C, kā lielākās eksportvalstis tika minētas Igaunija, Kazahstāna, Krievija, Lietuva, Polija, Somija, Ukraina.
Uz šo dienu “REBIR” markas produkcijai ir ļoti plašs asortiments: ripzāģi, figūrzāģi, elektriskie un benzinmotora ķēdes zāģi, ēveles, frēzmašīnas, elektriskās un akumulatora urbjmašīnas, maisītāji, slīpmašīnas, plākšņu griešanas galdi, ūdens sūkni u.c.
Šobrīd galvenie “REBIR” produkcijas noieta tirgi ir Krievija, Ukraina, Polija, Kazahija, Lietuva, Igaunija, Moldāvija u.c.
Elektroinstrumentu realizācijā svarīgs faktors ir servisa apkalpošana. “REBIR” pastāvīgi paplašina servisa darbnīcu tīklu dažādās valstīs, lai būtu tuvāk patērētājam.